Najuspješniji mali grad u kategoriji obrazovanje, mladi, demografija i socijalna politika
Kategorija:
Novosti

U četvrtak, 1. prosinca, u Opatiji u organizaciji Gradonačelnika.hr uz podršku Jutarnjega lista i Agencije Ipsos održano je proglašenje pobjednika za naslov Najbolji grad u Republici Hrvatskoj.

U svečarskome ozračju pobjednici su ponijeli plakete u sljedećim kategorijama – gospodarstvo, obrazovanje i mladi, kvaliteta života, EU-fondovi i Smart i Eco city, a drugu godinu zaredom izabran je i grad s najvećim napretkom na polju kvalitete života.

Grad Crikvenica tako je proglašen najboljim gradom 2022. u kategoriji „obrazovanje, mladi, demografija i socijalna politika“ kao mali grad prema kriteriju broja stanovnika. Tri godine zaredom Grad Crikvenica bio je među finalistima u ovoj kategoriji, a ove godine ponio je i titulu pobjednika. Iznimno uspješna u brizi za ranjive i slabije, odgojno-obrazovni sustav te postizanje kompetencija za razvoj posebnih dobnih i socijalnih skupina, Crikvenica je postavljena na pijedestal uz bok velikih gradova.

Svojim prisustvom svečanost su uveličali visoki uzvanici – premijer Andrej Plenković, potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić, ministrica regionalnoga razvoja i fondova EU Nataša Tramišak, ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica te brojni drugi uglednici.

Ono što daje dodatnu težinu nagradama jest metodologija odabira najboljih gradova. Izvor, ujedno i kriterij, je statističke i ekonomske naravi, a to su brojke, proračuni, službeni i javno dostupni podaci za trogodišnje razdoblje od 2019. do 2021. godine. Primarni izvor bile su, naime, brojke, pretvorene u indekse, koje su ustupila dva ministarstva, Ministarstvo financija Republike Hrvatske te Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Republike Hrvatske, kao i vrijedni podaci Državnoga zavoda za statistiku i Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje. Kako bi borba bila ravnopravna, nagrade su dodijeljene u trima kategorijama gradova – mali (do 10.000 stanovnika), srednji (10.000 – 35.000 stanovnika) i veliki gradovi (gradovi sjedišta županija i gradovi s preko 35.000 stanovnika).

Poznato je da je ulaganje u infrastrukturu neophodno za gospodarski i društveni napredak. No osim infrastrukturne podloge budućnost čine ponajprije ljudi i ranjive skupine društvene zajednice kojima je potrebna osobita podrška, što je uvidio Grad Crikvenica. Provode se brojni projekti i mjere te Grad Crikvenica nosi titulu grad – prijatelj djece usmjeravajući brojne aktivnosti upravo prema najmlađim stanovnicima i njihovim obiteljima.

U cilju poticanja pozitivnih demografskih trendova izdvajamo sljedeće mjere. Kako bi se osnažile buduće mlade obitelji, provode se pronatalitetne mjere kao što su potpora za trudnice, potpora za novorođenčad te potpora za treće i svako iduće dijete.

U područje predškolskoga odgoja i obrazovanja uvrštene su mnogobrojne mjere, a neke od njih su sufinanciranje cijene vrtića te sufinanciranje cijene vrtića ovisno o imovinskome stanju obitelji. Prisutni su i brojni programi poput programa inkluzije djece s teškoćama, kojim se potiče suradnja i suživot skupine djece s teškoćama i redovne skupine. Crikvenički vrtić kroz svoje programe nastoji vrednovati sva suvremena saznanja iz pedagogije, pa se tako u područnome vrtiću Jadranovu provodi Montessori-program koji potiče samostalnost djeteta. Prepoznajući važnost zdrave prehrane, ali i vraćajući se korijenima ovoga ribarskoga kraja, u dječjemu vrtiću provodi se projekt Ribar(i)ja koji mališanima donosi ribu u obrocima dvaput tjedno, a isto je tako usmjeren na održivost lokalnih proizvoda i lokalne zajednice.

Odgoj i razvoj djece tijesno je povezan s njihovim roditeljima kojima se također pruža podrška brojnim programima u cilju razvoja roditeljske kompetencije. U kontekstu poticanja kvalitete života najmlađih te njihovih roditelja i skrbnika pozornost se usmjerava i na kontinuirano obrazovanje i educiranje odgojno-obrazovnih djelatnika.

Neizbježno je uočiti kako su u objema osnovnim školama na području grada Crikvenice uz nastavnike razredne i predmetne nastave organizirani produženi boravak, dostupan učenicima prvih četiriju razreda obiju osnovnih škola, te pomoćnici u nastavi za rad s djecom s posebnim potrebama. Uskoro će prvi put dosad obje osnovne škole dobiti visokokvalificiranoga logopeda čiji će smještaj biti sufinanciran.

Ciljana domena djelovanja obuhvaća i nužnu brigu o mentalnome, emocionalnome i fizičkome zdravlju djece i mladih u skladu s titulom zdravoga grada. U tome segmentu provode se projekti s temama mentalnoga zdravlja, analize i sprečavanja rizičnih ponašanja za dobrobit emocionalnoga razvoja, sprečavanje nasilja uživo i e-nasilja te svijest o opasnostima ovisničkih ponašanja. Važno je osmisliti vrijeme izvan školskih obveza pa se značajna sredstva ulažu u programu sporta i kulture.

Za srednjoškolsko i visokoškolsko obrazovanje Grad Crikvenica izdvaja sredstva za stipendiranje nadarenih učenika i studenata, sufinanciranje prijevoza učenika i studenata. Valja istaknuti da je vrijednost stipendiranja podignuta činjenicom da je stipendiranje prošireno dvjema posebnim skupinama. Naime, osim uobičajenih, u drugim gradovima viđenih stipendiranja izvrsnih studenata te izvrsnih učenika i studenata 1. godine, formirane su i dvije osobite skupine stipendiranja. Jedna skupina formirana je prema deficitarnim zanimanjima – skupina studenta s deficitarnim visokoškolskim programima te učenici i studenti 1. godine s deficitarnim visokoškolskim programima, dok se druga skupina odnosi na skupinu uspješnih studenta i učenika iz obitelji slabijega imovinskoga stanja. Nastoji se omogućiti školovanja djece čiji roditelji nisu u mogućnosti snositi troškove školovanja. Također, potporom deficitarnih zanimanja Grad se prilagođava tržištu rada te potiče pohađanje programa koji su prijeko potrebni za stabilnost i napredak društvene zajednice s ravnomjerno raspoređenim zvanjima i zanimanjima.

U radu s mladima jedan od strateških ciljeva je i kvalitetno zapošljavanje mladih i jačanje poduzetničkih kompetencija, stoga je orijentir za napredak razvijanje poduzetničke klime. Aktualni su projekti Poduzetništvo za mlade, projekt koji se provodi u trećim i četvrtim razredima Srednje škole dr. Antuna Barca, te Najposlovniji plan, kojim se stimulira poduzetničko razmišljanje.

Podsjetimo, u programu predškolskoga obrazovanja zaživjela su kapitalna ulaganja: dogradnja i opremanja područnih dječjih vrtića u Dramlju i Jadranovu, energetska obnova i uređenje Dječjega vrtića „Radost“ u Crikvenici, a pripremljen je i projekt  izgradnje posve novoga objekta, dječjega vrtića u Gornjemu kraju. Brojni napori, motivirani brojem djece i kvalitetom njihova odrastanja, razvidni su u prijavljenome i razrađenome projektu izgradnje novoga vrtića u Gornjem kraju putem Fonda za obnovu i oporavak. Cilj Grada Crikvenice jest postati grad za život bez listi čekanja za upis mališana u njemu najbliži područni ili matični vrtić. Bitna obilježja su neprestana ulaganja u osnovnoškolsko, srednjoškolsko i visoko obrazovanje koja su vidljiva, dugotrajna i kontinuirana. Posebnost je što je Grad Crikvenica osnivač čak obiju osnovnih škola čija je energetska obnova također uspješno provedena.

Dotaknimo se i zdravstvene i socijalne skrbi crikveničkih građana i građanki. Crikvenica je, naime, iznikla iz lječilišnoga turizma, a tu je tradiciju zadržala i do danas. Vrlo plodonosan rad značajan je i za Centar za pružanje usluga u zajednici Grada Crikvenice Izvor Selce čija je domena djelovanja vrlo široka – pružanje usluga djeci i mlađim punoljetnim osobama bez roditelja i bez odgovarajuće roditeljske skrbi, biološkim, posvojiteljskim i udomiteljskim obiteljima, pomoć maloljetnicima s problemima mentalnoga i emocionalnoga zdravlja, a djelovanje je prošireno i na pomoć starijim osobama.

Na području grada Crikvenice pruža se višestruka pomoć starijim osobama pa djeluje i Pomoć u kući za osobe u dobi od 65 godina naviše. Njome se osigurava dostojanstveno starenje u trećoj životnoj dobi kvalitetnom vaninstitucionalnom brigom o potrebitima. Uz osigurane praktične i svakodnevne potrebe ova usluga predstavlja i plemenit čin stvaranja zajednice koja ukazuje na vrijednost i ljepotu starijih i mudrijih. Za nešto aktivnije starije sugrađane i sugrađanke djeluju čak dvije udruge umirovljenika, Udruga umirovljenika „Sunce” i Udruga umirovljenika Grada Crikvenice i Općine Vinodolske. Valja za kraj napomenuti da su značajna sredstva uložena i u izgradnju stanova za socijalno ugrožene stanovnike grada.

Naposljetku je jasno da je zasluženo dobivena nagrada Grada Crikvenica posljedica konzistentnoga i prepoznatljivoga ulaganja u područja obrazovanja, mladih, demografije i socijalne politike u dosluhu s potrebama najranjivijih skupina.

Skip to content