Studijski posjet predstavnika BIH Crikvenici

U okviru programa “Lokalni ekonomski razvoj u BIH”, Crikvenicu su u srijedu posjetili predstavnici 11 gradova, općina, udruženja i agencija iz Bosne i Hercegovine.

Prijem je održan u dvorani Zora u Crikvenici.

Studijski posjet vezan je uz temu “Javno-privatnim dijalogom i umrežavanjem do konkurentnijih lokalnih privreda”.

U  sklopu svog posjeta, predstavnici BIH posjetit će i Rijeku.

Caritas iz Švicarske, uz podršku tehničkih sekretarijata u BiH, u okviru projekta podrške lokalnom ekonomskom razvoju, organizirao je radionicu za predstavnike lokalnih samouprava Bosne i Hercegovine.

Cilj organizacije ovog događaja je jačanje kapaciteta lokalnih samouprava i unapređenje podrške lokalnom ekonomskom razvoju. U projektu sudjeluje 11 gradova i općina iz Bosne i Hercegovine (Banja Luka, Prijedor, Čelinac, Zenica, Tešanj, Žepče, Zavidovići, Kakanj, Doboj Jug, Doboj i Teslić). Većina lokalnih samouprava koje sudjeluju u ovom programu su certificirane prema BFC SEE standardu.

Cilj organizacije posjeta je razmjena iskustava i dobrih praksi na polju unapređenja poslovnog okruženja i ekonomskog razvoja na lokalnoj razini.

 

Predstavnici Grada Crikvenice goste iz BIH upoznali su s proračunom, realiziranim i planiranim investicijama i projektima, mjerama poticanja pofuzetništva, potencijalima grada te ostalim temama vezanim uz BFC SEE standard (Business Friendly City).

Prisutnima se prigodno obratila gđa. Olivera Radić, predstavnica Privredne komore Republike Srpske i Anja Rajak, zamjenica šefa tima projekta „Lokalni ekonomski razvoj u BIH”.

Na samom početku prikazan video uradak o realiziranim projektima u gradu Crikvenici u posljednjih godinu dana te najava skorašnjih projekata.

 

Snježana Sikirić, Voditeljica Odsjeka za gospodarstvo, turizam i projekte – Grad Crikvenica sudionicima je održala prezentaciju na temu „Participativno budžetiranje“, Margareta Goić Beretin, Viša savjetnica za gospodarstvo, turizam i projekte kazala je nešto više „Poticanju poduzetništva s naglaskom na ženskom poduzetništvu“, dok je Vjekoslava Glavan, pročelnica Upravnog odjela za investicije prostorno uređenje i imovinu prezentirala „Kako uspješno prijaviti i provesti projekt“.

 

Pozitivni učinci i važnost razmjene iskustava

Ovaj studijski posjet imao je brojne pozitivne učinke. Prije svega, omogućio je predstavnicima iz Bosne i Hercegovine da se upoznaju s uspješnim praksama i projektima Grada Crikvenice, što može poslužiti kao inspiracija za slične inicijative u njihovim sredinama. Razmjena iskustava i znanja između različitih lokalnih zajednica ključna je za poticanje inovacija i poboljšanje lokalnih ekonomija.

Umrežavanje i dijalog između javnog i privatnog sektora dodatno su osnažili suradnju i razumijevanje među sudionicima, što je od iznimne važnosti za stvaranje konkurentnijih lokalnih privreda. Takvi susreti potiču zajedničko rješavanje problema i razvoj novih ideja koje mogu doprinijeti održivom razvoju.

Na kraju, neformalno druženje uz domjenak omogućilo je sudionicima da u opuštenoj atmosferi prodube svoje kontakte i razmijene dodatne informacije, što može rezultirati dugoročnim partnerstvima i suradnjama.

 

Foto: M. Klement

 

 

Skip to content